Potřebujete registrovat ochrannou známku EU? Zvažuje podnikání v EU a chcete chránit svoji značku? Ochranná známka pro EU je efektivním řešením pro mnohé podnikatele.

Mezi činnosti specialistů z advokátní kanceláře JUDr. Jaromíra Štůska, LL.M., Ph.D., patří registrace ochranných známek EU.

Podnikatelé v rámci svých úvah řeší, zda se jim vyplatí investovat do ochranné známky EU. Co je tedy třeba zvážit?

Pro malé živnostníky, kteří nemají ambice v rámci EU, může být ochranná známka EU zbytečná a nejspíše stačí pouze národní ochranná známka. Ochranná známka by se měla vybírat ideálně podle potenciálního trhu, o který chcete usilovat. Pokud tedy plánujete podnikat pouze na území ČR, tak pro Vám nemusí příliš vadit, že Vaši ochrannou známku užívá někdo třeba ve Španělsku. Zvažte si tedy otázku, zda by Vám vadilo, kdyby Vaše logo užíval někdo jiný.

Dalším důležitým faktorem pro výběr je cena. Jen za samotný správní poplatek ze ochrannou známku EU pro tři třídy zaplatíte 850 EUR. Za správní poplatek u národní ochranné známky potom uhradíte 5.000 Kč. Stejně tak poradenství pro registraci ochranné známky EU je dražší.

Pokud uvažujete poskytovat služby nejen v ČR, ale i v jiném členském státě, je pravděpodobné, že se Vám již vyplatí ochranná známka EU a to kvůli ceně a správě. Pokud budete poskytovat výrobky a služby alespoň ve 3 státech, tak se Vám to vyplatí téměř na 100%. Jedna ochranná známka Vám ušetří i práci s obnovou a hlídáním.

Chcete poskytovat výrobky a služby mimo EU? Potom zvažte spíše mezinárodní ochrannou známku u WIPO, pakliže je pro Váš cílový trh relevantní. K tomu je však třeba nejprve registrovat národní ochrannou známku a tu následně rozšířit.

Ochranné známky EU jsou následující:

  • obrazová ochranná známka
  • slovní ochranná známka
  • prostorová ochranná známka
  • zvuková ochranná známka

Registraci ochranné známky můžete provést prostřednictvím formulářů Úřadu EU pro duševní vlastnictví, neboli EUIPO.

Co to je a jak vybrat třídy ochranné známky EU?

Třídníky pomáhají v orientaci v džungli ochranných známek, nejčastěji je využíváno Niceské třídění. Pro orientaci můžete použít například TMclass. Příklad: Dopravní firma bude určitě chtít registrovat svoji ochrannou známku pro třídu 39, což je "Doprava". S výběrem Vám však pomůžeme.

Jak probíhá registrace ochranné známky?

  1. Vyplňte formulář níže
  2. Zhodnotíme Váš návrh a prověříme, zda je možné známku registrovat
  3. Prokonzultujeme Váš návrh a případně poskytneme doporučení nebo návrhy úprav
  4. Pomůžeme Vám identifikovat, pro které třídy zaregistrovat Vaši ochrannou známku
  5. Připravíme formulář a podklady k registraci ochranné známky
  6. Zašleme formulář do EUIPO a zajistíme hladký průběh registrace
  7. Informujeme Vás o zápisu a o případných námitkách proti zápisu

Kolik stojí ochranná známka?

Základní správní poplatek za registraci ochranné známky pro tři třídy v EU je 850 EUR. Za každou další třídu si však připlatíte.

Pokud jste malý nebo střední podnikatel, můžete využít dotaci ve výši až 75% z ceny správního poplatku! Více informací o této dotaci naleznete na webových stránkách EUIPO. S žádostí Vám rovněž pomůžeme.

Jak dlouho platí ochranná známka?

Ochranná známka se zapisuje na 10 let od podání přihlášky. Ochrannou známku však jednoduše prodloužíte. Pokud byste nevěděli jak na to, tak Vám můžeme pomoci i s prodloužením.

Využívá někdo jiný Vaši ochrannou známku?

Neváhejte nás kontaktovat. Pomůžeme Vám s řešením situace a ochrannou Vašich práv.

 

    Chcete zaregistrovat ochrannou známku?

    Obraťte se na naše specialisty. Potřebné doklady a formuláře k registraci v ČR připravíme již od 6.050,- Kč včetně DPH (cena nezahrnuje správní poplatky). Zadejte nezávaznou poptávku.

    Co budeme chránit?

    Kde budeme chránit?

    Nahrajte obrázek Vaší ochranné známky (nepovinné).

    Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s našimi podmínkami pro zpracování osobních údajů.